Archetypy marki: Wesołek

branding archetyp marki błazen

Archetypy i branding

Pisząc wpis o archetypach chciałam do nich podejść w całościowy sposób, pokazując najwięcej przykładów i na nich tłumaczyć konkretne cechy, zasugerować rozwiązania graficzne, przeanalizować grupy marek, zawrzeć kulturowe odniesienia i w magiczny sposób wpis zrobił się niezwykle długi. Postanowiłam zrobić serię. Wstęp jest zawsze ten sam, więc jeśli już go czytałeś_aś przejdź od razu do części o archetypie.

Wstęp

Tworząc tożsamość marki warto korzystać ze sprawdzonych narzędzi takich jak badania fokusowe, persony i archetypy marki. Przydają się one przy tworzeniu narracji jaką marka ma prowadzić, innymi słowy jak chcemy się przedstawić światu. Dobrze wtedy nawiązać do ogólnych, zakodowanych w kulturze wzorców, nie, nie zabijemy tym oryginalności, spokojnie. Archetyp to jedna ze składowych, mając już core, dna marki, naturalnym pytaniem jest, jaką historią opowiemy o tej tożsamości marki. Świetnie o archetypach pisze Sznitowski, tłumacząc, że dają one narzędzie storytellingowe. Znając historie bohaterów filmowych, innych marek w danym archetypie otrzymujemy gotowe narzędzie, które pozwoli nam się wpasować się w historię klienta. Żeby wyodrębnić, poznać te historie przydadzą nam się persony, ale o nich w innym wpisie… 

Jak pisałam we wpisie o holistycznym brandingu archetypy wywodzą się z koncepcji psychologicznej. To swego rodzaju wzorce osobowościowe (kojarzycie test 16 personalities?). Oczywiście faktem jest, że ludzi nie da się zaszufladkować i każdy łączy w różnym stopniu różne cechy różnych archetypów. Interesujący w tym temacie jest tzw. test Gallupa, w którym wyodrębniane jest 5 cech wiodących, pokazywana jest też wartość liczbowa jak duży udział ma dana cecha w całości diagnozy naszych predyspozycji. 

Wracając do tematu archetypów, możemy z łatwością zauważyć je u filmowych bohaterów. Młody Luke Skywalker, trochę zagubiony, wyjątkowo utalentowany, lub.. wyjątkowo zwyczajny! Otrzymuje niezwykłą misję ratowania świata, dokładnie jak… Frodo Baggins! To oczywiście archetyp Wojownika,/Hero. Naszego bohatera-wojownika wspierał będzie Gandalf, Obi Wan Kenobi w archetypie Mędrca.

Kiedy Twoja marka jest jak Frodo Baggins?

Kiedy Twój produkt jest wyjątkowy, ma potencjał by stać się game changerem na rynku, a początki nie należały do najłatwiejszych. Jak to pokażemy? Opowiemy Twoją historię, wyeksponujemy te początki poszukiwania, badania, niełatwą drogę do sukcesu, i jest! Oto nadchodzi długo wyczekiwany produkt-game changer, Frodo niszczący Pierścień. Komunikujemy jego wyjątkowość, moc, przyda się jakieś porównanie z konkurencją i zakomunikowanie, podkreślenie różnicy. To oczywiście przykład odklejony od konkretnego przypadku, grupy docelowej i kanałów komunikacji. Każda marka jest inna i oczywiście wymaga indywidualnego podejścia. Jak może wyglądać nasza współpraca przeczytasz w zakładce kontakt. Tymczasem,

Co dają archetypy?

Świetnie o nich pisze Sznitowski, tłumacząc, że dają one narzędzie storytellingowe. Znając historie właśnie bohaterów filmowych, innych marek w danym archetypie otrzymujemy gotowe narzędzie, które pozwoli nam się wpasować się w historię klienta. Tu przydadzą nam się persony. 

…•.

Wesołek/The Jester

Z polskich tłumaczeń najbardziej lubię Wesołek. Dlaczego? Który z właścicieli firm zgodzi się by jego markę określać jako błazna? Naming jest i był ważny, tak jak jeśli logo nam i jeszcze paru osobom (zawsze lepiej przeprowadzać badania na większej grupie) jakoś dziwnie i podejrzanie się kojarzy warto przemyśleć jeszcze ten projekt graficzny, tak i nazwa firmy, linii bądź konkretnego produktu powinna budzić adekwatne skojarzenia. (Może to dlatego Pupa Milano nie zrobiła jakiejś wielkiej furory na polskim rynku kosmetycznym?)

Znów przydługi wstęp. 

Błazen wcale nie musi być głupi i postrzegany w negatywnym świetle, w końcu jakim filmem byłby Shrek bez Osła? czy Wiedźmin bez Jaskra? To bohater wprowadzający trochę uśmiechu do szarego świata odbiocy. Przyjemność w życiu jest dla niego bardzo ważna.

Jak pomaga swoim klientom?

Oczywiście zapewnia dobrą zabawę, luz, fun, wakacje, basen, czasoumilacz, imprezo rozkręcacz (Jest Crunchpis?). Są lekarstwem na nudę, obietnicą rozrywki, spędzania czasu wspólnie. Wnoszą trochę trochę uśmiechu w szarą rzeczywistość odbiorcy.

Marki w archetypie Wesołka?

Świetnie pasuje do wszelkiego rodzaju marek oferujących napoje, gazowane lub nie, alkoholowe lub nie. Świetnymi przykładami są różne kolorowe letnie piwa typu Garage z surrealistycznymi spotami reklamowymi pełnymi neonowych kolorów,  Hardmade z fajną, graficzną identyfikacją. Będzie to wspomniany wcześniej Redbull, OldSpice, który świetnie się wyróżnia na tle konkurencji Władców i Czarodziejów. Jego target też jest inny: mężczyzna młody, zabawny, z dystansem, zupełnie inny niż klient-odbiorca konkurencji. Przykładem Wesołka będzie też Mailchimp, M&M, Pepsi, Skittles. Wszystkie śmieszne gry słowne dozwolone, (Jak marka oferująca produkty do golenia Dollar Shave Club. “shave time shave money”) mile widziana komunikacja w social mediach z przymrużeniem oka.

Jak wyglądają marki w tym archetypie?

Tu z kolorami możemy poszaleć, neony, mocne, żywe, mają obiecywać dobrą zabawę, lato, imprezę i tak dalej.

branding archetyp marki Wesołek
archetypy marki: Wesołek

Oczywiście wszystkie przykłady to przypadki celowo przejaskrawione. W rzeczywistości duże marki często łączą kilka archetypów. To narzędzie storytellingowe, które pomaga budować komunikację marki. Najważniejsze, żeby ta historia ściśle łączyła się z tożsamością, wyjątkowymi cechami danej firmy, działalności, wydarzenia. To one ostatecznie decydują o formie graficznej, dlatego prezentowane przykłady kolorów to jedynie oczywiste, nasuwające się same przez się sugestie. Podążając za jednym archetypem, jedną typową dla niego paletą, bez uwzględnienia wyjątkowości marki, skazujemy się na brak oryginalności. Dlatego tak ważne jest wypracowanie DNA marki, jej How&Why, wydobycie tego co w niej wyjątkowe i w konsekwencji opracowanie strategii komunikacji. Chętnie Ci w tym pomogę, zabacz jak może wyglądać nasza współpraca w zakładce kontakt.

Pozostałe archetypy: