Nówka Sztuka Mówi

wydarzenie nówka sztuka

W postpandemicznej rzeczywistości nowe wydarzenia pojawiają się niczym grzyby po deszczu, wszyscy chyba spragnieni są spotkań i kontaktu. Targi Nówka Sztuka (Chwila na docenienie kunsztu nazewnictwa. Ach te gry językowe. Dobra nazwa marki lub wydarzenia to spora część jego sukcesu.) Targi Nówka Sztuka odbywają się w Krakowie od 2018 roku. Zrzeszają artystów i twórców wszelkiej maści chcących sprzedać swe dzieła i spotkać odbiorcę, kolekcjonera, kuratora. Za każdym razem targi okraszone są niemałym gronem wydarzeń towarzyszących.

Nówka Sztuka Mówi to jedno z nich. Przez weekend uczestnicy mieli możliwość posłuchania rozmów o sztuce, o promocji własnej twórczości, a także poznania osób które zawodowo zajmują się rynkiem sztuki. Wśród zaproszonych gości znalazły się Artadvisorki, historycy sztuki, publicyści, kuratorzy i kuratorki zarówno z Polski jak i z Węgier, Czech czy Chile.

wydarzenie Nowka sztuka mowi
Róna Kopeczky (Węgry) o Rynku sztuki na Węgrzech. fot. Gabriela Kłos-Kufel

Hybrydowo.

Dwa dni. 21 prelegentów. Upały i lemoniada.

Wydarzenie odbyło się stacjonarnie z transmisją online. Dwa dni. 21 prelegentów. Upały i lemoniada. Ogromną zaletą Nówki Sztuki Mówi była kameralność. O ile podczas PDG Talks w Krakowie przy pełnej sali teatru podejście i zamienienie kilku słów z prelegentami było dość trudne i w takim tłumie, mało komfortowe. Tutaj nie było żadnego problemu. Organizatorki ciekawie prowadziły rozmowę, a po skończonej prezentacji inicjowały dyskusje z uczestnikami. Była to świetna szansa na wymianę wizytówek i zawarcie znajomości z ważnymi osobami w świecie sztuki i designu.

Uczestnicy mieli możliwość skonsultować swoje portfolio z art advisorką Katarzyną Wąs i ze współzałożycielkami magazynu Contemporary Lynx. Międzynarodowego pisma dostępnego jest w Europie, Azji i Ameryce m.in. w Tate Modern, Henry Moore Foundation, oraz 18 targach na świecie w tym Art Basel w Basel, czy Frieze Art Fair w Londynie. Taka okazja by przedyskutować swoje prace, sposób ich prezentowania z osobami które zawodowo zajmują się sztuką, zdarza się niezwykle rzadko, co podkreśla wartość wydarzenia.

Nówka Sztuka Mówi Sztuka

Podczas konferencji padły ważne pytania, o tym jak wejść na rynek sztuki. W jaki sposób się promować. W tym temacie radami dzielili się Łukasz Grabek z Artsaas i Kaja Werbanowska. Wniosek jest jeden: bez socialmediów i obecności w internecie szanse na rozwój kariery artystycznej dramatycznie spadają. Warto też wspomnieć o rozmowie na temat wartości dzieła w dzisiejszych czasach, technologię i NFT. Niezwykle interesująca dyskusja Alicji Głuszak z Anną Bywanis, Beatą Niemczuk i Feliksem Tuszko. Miło było usłyszeć, że coraz więcej osób w Polsce interesuje się kolekcjonowaniem sztuki. Ciekawie o swoim zawodzie opowiadały art advisorki Katarzyna Wąs i Anna Theiss.

wydarzenie Nowka sztuka mowi
Katarzyna Wąs i Anna Theiss o tym jak poruszać się po rynku sztuki w Polsce. fot. Gabriela Kłos-Kufel

Wnioski

Cieszy także fakt, że oraz więcej marek interesuje się pracami polskich artystów, cennym źródłem wiedzy w tym temacie były prezentacje Zuzanny Zakaryan z Puro Hotels i Karoliny Miszczak z Allegro. Mimo, że sztuka łączy obie marki, to jednak mają co do niej różne podejścia. W Puro pani Zuzanna jako historyczka sztuki sama dokonuje wyboru dzieł, które będzie można oglądać we wnętrzach hotelu.

Natomiast Allegro bardzo podkreśla swoją inkluzywność. W końcu na Allegro wystawiać może każdy. Brakło mi wyjaśnienia podejmowanych przez firmę działań na tym polu. Czym są strefy artysty, czy kolekcjonera. To właśnie w tej ostatniej wystawiać mogą zweryfikowane galerie posiadające certyfikaty autentyczności dzieł. Czy planują w jakiś sposób uświadamiać odbiorcę? Proponować jakiegoś rodzaju „editors pics” czy akcje edukacyjne? Świetną akcję popularyzującą sztukę współczesną przeprowadziło Puro Hotels z udziałem wspomnianych wcześniej pań Katarzyny Wąs i Zuzanny Zakaryan. Biorąc udział w wydarzeniu Art Walk uczestnicy wraz z organizatorami zwiedzali warszawskie galerie, znajdujące się często w miejscach, do których trudno mówiąc kolokwialnie „trafić z ulicy”.

Podczas gdy edukacja artystyczna w Polsce wygląda jak wygląda, i spora część społeczeństwa nie wie jak obcować ze sztuką współczesną takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Tym bardziej, że coraz więcej osób chciałoby wejść w ten świat, niemiej jednak by w pełni go doświadczać potrzebują advisora, przewodnika.

Nówka Sztuka Mówi Design

Pomimo, że tematy związane ze sztuką wyraźnie dominowały, nie zabrakło też tematów związanych z designem. W sobotę Zofia Strumiłło i Justyna Fałdzińska opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem biznesu opartego na designie. Tu też nie zabrakło nawiązań do mediów społecznościowych, które również w tej branży są ważnym kanałem sprzedażowym. Zaskakujące, że dość dużą rolę w biznesie opartym na wzornictwie odgrywają modele 3D, które projektanci wnętrz, mogą bezpośrednio umieścić w swoim projekcie i zaprezentować klientowi.

Bardzo ważne w było dla mnie wystąpienie Piotra Wiśniewskiego, creative directora z Admind, który opowiadał o przygotowaniu portfolio projektanta. Codziennie przegląda od kilku do kilkunastu portfolio, a poziom projektów Admind mówi sam za siebie, trudno więc o większy autorytet w tej dziedzinie.

wydarzenie Nowka sztuka mowi
Piotr Wiśniewski Portfolio grafika 2.0. fot. Gabriela Kłos-Kufel

Z moich skrzętnie zrobionych notatek wynika:

• Portfolio powinno być zrobione specjalnie pod konkretną rekrutację.

• To jak jest zaprojektowane jako strona internetowa czy dokument pdf dużo mówi o projektancie. Ponieważ nie ma to jak modernistyczny porządek jasna i logiczna struktura mile widziana.

• Storytelling storytelling i jeszcze raz storytelling. Portfolio ma opowiadać historię. Warto zadbać o narrację.

Dobre portfolio jest jak serial

Piotr Wiśniewski

• Portfolio nie powinno być tylko zbiorem ładnych obrazków.

• Różnorodność, podobne projekty należy rozdzielać. Ponieważ portfolio jest zazwyczaj jednym z wielu, wyróżnienie się jest w cenie, niemniej jednak bez przesady.

• Referencje warto mieć.

Podsumowanie.

Warto było. Zdecydowanie warto w takich wydarzeniach brać udział i prawdopodobnie na tym blogu pojawi się więcej relacji z konferencji, wystaw i innych eventów. O ostatnim PDG Talks pisałam tutaj.

wydarzenie Nowka sztuka mowi
i takie fajne wlepki dawali.