Archetypy marki: Opiekun

branding archetyp marki opiekun

Archetypy i branding

Pisząc wpis o archetypach chciałam do nich podejść w całościowy sposób, pokazując najwięcej przykładów i na nich tłumaczyć konkretne cechy, zasugerować rozwiązania graficzne, przeanalizować grupy marek, zawrzeć kulturowe odniesienia i w magiczny sposób wpis zrobił się niezwykle długi. Postanowiłam zrobić serię. Wstęp jest zawsze ten sam, więc jeśli już go czytałeś_aś przejdź od razu do części o archetypie.

Wstęp

Tworząc tożsamość marki warto korzystać ze sprawdzonych narzędzi takich jak badania fokusowe, persony i archetypy marki. Przydają się one przy tworzeniu narracji jaką marka ma prowadzić, innymi słowy jak chcemy się przedstawić światu. Dobrze wtedy nawiązać do ogólnych, zakodowanych w kulturze wzorców, nie, nie zabijemy tym oryginalności, spokojnie. Archetyp to jedna ze składowych, mając już core, dna marki, naturalnym pytaniem jest, jaką historią opowiemy o tej tożsamości marki. Świetnie o archetypach pisze Sznitowski, tłumacząc, że dają one narzędzie storytellingowe. Znając historie bohaterów filmowych, innych marek w danym archetypie otrzymujemy gotowe narzędzie, które pozwoli nam się wpasować się w historię klienta. Żeby wyodrębnić, poznać te historie przydadzą nam się persony, ale o nich w innym wpisie… 

Jak pisałam we wpisie o holistycznym brandingu archetypy wywodzą się z koncepcji psychologicznej. To swego rodzaju wzorce osobowościowe (kojarzycie test 16 personalities?). Oczywiście faktem jest, że ludzi nie da się zaszufladkować i każdy łączy w różnym stopniu różne cechy różnych archetypów. Interesujący w tym temacie jest tzw. test Gallupa, w którym wyodrębniane jest 5 cech wiodących, pokazywana jest też wartość liczbowa jak duży udział ma dana cecha w całości diagnozy naszych predyspozycji. 

Wracając do tematu archetypów, możemy z łatwością zauważyć je u filmowych bohaterów. Młody Luke Skywalker, trochę zagubiony, wyjątkowo utalentowany, lub.. wyjątkowo zwyczajny! Otrzymuje niezwykłą misję ratowania świata, dokładnie jak… Frodo Baggins! To oczywiście archetyp Wojownika,/Hero. Naszego bohatera-wojownika wspierał będzie Gandalf, Obi Wan Kenobi w archetypie Mędrca.

Kiedy Twoja marka jest jak Frodo Baggins?

Kiedy Twój produkt jest wyjątkowy, ma potencjał by stać się game changerem na rynku, a początki nie należały do najłatwiejszych. Jak to pokażemy? Opowiemy Twoją historię, wyeksponujemy te początki poszukiwania, badania, niełatwą drogę do sukcesu, i jest! Oto nadchodzi długo wyczekiwany produkt-game changer, Frodo niszczący Pierścień. Komunikujemy jego wyjątkowość, moc, przyda się jakieś porównanie z konkurencją i zakomunikowanie, podkreślenie różnicy. To oczywiście przykład odklejony od konkretnego przypadku, grupy docelowej i kanałów komunikacji. Każda marka jest inna i oczywiście wymaga indywidualnego podejścia. Jak może wyglądać nasza współpraca przeczytasz w zakładce kontakt. Tymczasem,

Co dają archetypy?

Świetnie o nich pisze Sznitowski, tłumacząc, że dają one narzędzie storytellingowe. Znając historie właśnie bohaterów filmowych, innych marek w danym archetypie otrzymujemy gotowe narzędzie, które pozwoli nam się wpasować się w historię klienta. Tu przydadzą nam się persony. 

Opiekun/The Caregiver

Łatwo rozpoznawalny wśród marek. Wysoce empatyczny, wrażliwy na krzywdę. Dbający o dobro innych. Altruista niosący pomoc.

Jak pomaga swoim klientom?

Marka Opiekun pomaga pomagać, dbać, jak najlepiej troszczyć się o podopiecznych ale też angażować się w społeczne akcje. Wspiera potrzebujących i tych którzy mają potrzebę swoim wsparciem choć może nie wielkim, choć trochę zmieniać na lepszy.

Marki w archetypie Opiekuna?

To wizerunek pożądany przez wszelkiego rodzaju fundacje i organizacje non profit. Odwołujący się do naszych, ludzkich, głęboko zakorzenionych rodzicielskich instynktów, moralnych przekonań o tym jak ważne jest chronienie słabszych. To wszystko powoduje, że minimalne podejrzenie o zaprzeczenie tym ideałom, skażenie opinii odbija się bardzo szerokim, echem, budzi oburzenie, tracąc tym samym zaufanie klientów, odbiorców, osób wspierających. Marki w tym archetypie na przykład Unicef, Amnesty International ale też Volvo, marki oferujące produkty dla niemowląt Nestle, Hipp, Gerber itp. Gdyby (odpukać) którejś z nich przydarzyła się wpadka w postaci niedostatecznie przebadanego produktu o zauważalnie gorszej jakości, przez uzasadnioną przezorność rodziców straciłaby sporo klientów.

Jak wygląda marka Opiekun?

Udowodnione, że kolor jasnoniebieski budzi zaufanie (patrz koszule polityków, prezenterów telewizyjnych programów informacyjnych, brandingi firm ubezpieczeniowych, (kupując ubezpieczenie troszczysz się o innych). Jasne, że to bardzo subiektywny wybór i niejednokrotnie te zasady prostych skojarzeń są łamane, choćby po to by podkreślić swoją innowacyjność. Ciekawą kolorystykę w tym archetypie prezentuje Nestbank (naming czyli po polsku nazywanie? strategia nazwy? nazwa też jest w tym przypadku przemyślana nest z angielskiego gniazdo = bezpieczeństwo, dom, rodzina, patrz Nest le.

archetypy marka opiekun
archetypy marka opiekun

Oczywiście wszystkie przykłady to przypadki celowo przejaskrawione. W rzeczywistości duże marki często łączą kilka archetypów. To narzędzie storytellingowe, które pomaga budować komunikację marki. Najważniejsze, żeby ta historia ściśle łączyła się z tożsamością, wyjątkowymi cechami danej firmy, działalności, wydarzenia. To one ostatecznie decydują o formie graficznej, dlatego prezentowane przykłady kolorów to jedynie oczywiste, nasuwające się same przez się sugestie. Podążając za jednym archetypem, jedną typową dla niego paletą, bez uwzględnienia wyjątkowości marki, skazujemy się na brak oryginalności. Dlatego tak ważne jest wypracowanie DNA marki, jej How&Why, wydobycie tego co w niej wyjątkowe i w konsekwencji opracowanie strategii komunikacji. Chętnie Ci w tym pomogę, zabacz jak może wyglądać nasza współpraca w zakładce kontakt.

Pozostałe archetypy: