Artry

AR, sztuka i Arkadiusz Rataj.

Projekt to klasyczne MVP. Startujemy z podstawową stroną i narzędziem opartym o przeglądarki AR wbudowane w różne smartfony. Projekt oparty jest na solidnych podstawach badań wpływu AR na sprzedaż i user experience, oraz na doświadczeniu ze światem sztuki.

Artry to aplikacja skierowana do właścicieli galerii sztuki, po jej zainstalowaniu na stronie galerii pozwala ona użytkownikowi umieścić dzieło w oryginalnych rozmiarach na jego własnej ścianie lub w przypadku kuratora na ścianie galerii, w której przygotowuje daną wystawę.

Prosta idea, „nie kupuj kota w worku” plus najnowsze badania wykazujące m. in że klienci, którzy mieli możliwość zobaczenia produktu w AR dużo chętniej podejmują ostateczną decyzję o zakupie.

Do tego doświadczenie. Founder i pomysłodawca tego przedsięwzięcia łączy doświadczenie programistyczne i artystyczne, samemu malując obrazy i komponując muzykę.

Obraz bardzo często stanowi integralną część wnętrza, część galerii oferuje wypożyczenia dzieł, po to by klient mógł z „pomieszkać”, „zżyć się z nimi”, sprawdzić jak wizualnie funkcjonują w jego przestrzeni. To rozwiązanie niesie za sobą oczywiste koszty transportu i niedogodności z tym związane, a także ryzyko uszkodzenia sprzedawanego obrazu.

Ilustracje w samouczku wprowadzającym do aplikacji

Świetne narzędzie to jedno, przebić się i pozyskać klientów to drugie. Rynek sztuki i galerii rządzi się swoimi prawami. Ważne są spotkania na wernisażach i wydarzeniach. W tym przypadku networking może być o tyle owocny, że aplikację przetestować może każdy trzymający w ręce smartfon. Klasyczne wizytówki zastąpiliśmy kartonikiem i naklejką z kodem QR, którą zaprzyjaźnione galerie mogą nakleić na ulotki, plany zwiedzania itp.

Ponieważ obecnie większość galerii i artystów obecna jest w mediach społecznościowych one także nie zostały w projekcie pominięte.