Quicko – to oparta na lokalizacji aplikacja do zadawania pytań i szybkiego uzyskiwania odpowiedzi. Ma na celu szybką pomoc osobom zagubionym, zwykle obcokrajowcom w nowym mieście. Każdy, kto choć raz był zagubionym turystą wie o co chodzi.

Koncept
Koncept aplikacji powstawał w marcu 2022 roku. Widząc trudną sytuację uchodźców licznie przybywających do Polski, chciałam zaproponować projekt, który mógłby pomóc im odnaleźć się w nowym mieście. Pracując w grupie rozwinęliśmy projekt by był bardziej uniwersalny. W końcu każdy będąc w nieznanym sobie mieście potrzebuje czasem szybkiej odpowiedzi.
Gdzie kupię bilet komunikacji miejskiej? Gdzie znajdę najtańsze posiłki? itp.
Korzystając z doświadczenia studentów z wymiany Erasmus+ zaproponowaliśmy projekt aplikacji, która pomaga odnaleźć się w Krakowie. Koncepcja oczywiście zakłada różne wersje językowe oraz uwzględnienie różnych miast.

Dashboard
Zaproponowałam dashboard, który będzie dla użytkownika centum sterowania. Bezpośrednio z jego poziomu może dodać pytanie klikając przycisk w wyrazistym kolorze, który jest action accent design systemu całej aplikacji. Jednocześnie to właśnie na głównym ekranie aplikacji pojawiają się statystyki i zachęty do zaangażowania się w pomaganie innym.
W projekcie uwzględniliśmy dwie ścieżki użytkownika: Helper oraz Helpseeker czyli osoba chcąca pomóc oraz osoba tej pomocy potrzebująca. W celu utrzymania zaangażowania użytkowników, a także by ekonomia aplikacji pozawalała na utrzymanie jej w sklepach z aplikacjami zaproponowaliśmy funkcjonalności związane z gamifikacją.
Grywalizacja
Użytkownik ma możliwość zbierania punktów z odpowiadanie na pytania oraz symbolicznej, niewielkiej ilości za ich zadawanie. Punkty są wymienialne na:
• kupony od partnerów projektu,
• wybór specjalnych avatarów i skórek przy zdjęciu profilowym,
• możliwość oznaczenia swojego pytania tagiem „urgent” pilne,
• a także dodawanie większej ilości pytań niż startowa pula.

Idea aplikacji zachęca użytkowników do pomagania sobie i dzielenia się widzą na temat życia w danym miejscu. Projekt interfejsu jest uproszczony, tak, by kluczowe funkcje były łatwo dostępne i maksymalnie użyteczne nawet wtedy, gdy użytkownik jest zagubiony i zestresowany.
Pytania i odpowiedzi
Moduł zadawania pytania umożliwia wybór słów kluczowych, i wyświetlanie podpowiedzi, tak by nawet przy ograniczonej znajomości danego języka user był w stanie zamieścić pytanie.
Aplikacja oparta jest na lokalizacji. Wykorzystałam Mapy Google nakładając na nie „warstwę” naszej aplikacji, czyli pinezki które oznaczają, że pytanie dotyczy konkretnego miejsca. W module odpowiedzi również jest możliwość wskazania danego miejsca na mapie, żeby łatwiej wytłumaczyć zagubionej osobie, gdzie znajduje się miejsce, którego szuka.
Dzięki możliwości oceny uzyskanej odpowiedzi, te najlepsze zostają nagradzane większą ilością punktów, a użytkownik który ma większą ilość pozytywnych ocen jest bardziej wiarygodny dla pytających.
Projekt zespołowy opracowany w Pracowni Projektowania Interakcji na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Kamila Kamysza.
Jako część multidyscyplinarnego i międzynarodowego zespołu miałam przyjemność łączyć moje doświadczenie jako studentki Wydziału Grafiki z doświadczeniem studentów kierunków projektowych z wymiany Erasmus+. Nejry Gorancic (Bośnia i Hercegowina), Jaromira Bernarda (Czechy) oraz studentki Wydziału Form Przemysłowych Joanny Krasowiak.